Kapitālisms Šķērsielā
Dokumentāla filma, 103,
HD, krāsu, stereo

Pirmizrāde
kinoteātrī "Splendid Palace"
2013.gada 4. maijā


FILMA PASAULES CEĻOS

Kapitālisms Šķērsielā Stokholmā
Dokumentālā filma "Kapitāl;isms Šķērsielā" nominēta balvai "Nīke"
Scenārija autors
Režisors
Kinooperatori
Montāža
Romualds Pipars
Mūzika
Ivars Makstnieks
Skaņu operators
Producents
Producējošā studija
EDKS

Eiropas Dokumentālā kino simpoziji
Šmerļa iela 3, LV 1006, Rīga, Latvija
Tālr./Fax: +371 67210022
Mobile: +371 29508442
E-pasts: latfilma@erseta.lv
Mājas lapa: www.latfilma.lv/symposiume-mail: latfilma@erseta.lv

FOTO GALERIJA
"Jāņi Šķērsielā" epizodes filmēšana
Romualda Pipara un Edmunda Glebaviča attēli
"Mākslinieku plenērs" Šķērsielā

Triloģijas trešā filma

Šī filma iecerēta kā turpinājums divām iepriekšējām kinolentēm – „Šķērsiela” un „Jaunie laiki Šķērsielā”. Dokumentālā pilnmetrāžas filma „Šķērsiela”- viena no savulaik pasaulē vislielāko atzinību guvušajām latviešu filmām, un vienīgais latviešu kinodarbs, kas saņēmis Eiropas Kinoakadēmijas balvu. Filmai ir uzstādīts piemineklis – liels akmens. Abas minētās filmas ieguvušas daudzas balvas starptautiskos festivālos.

Pirmā filma tapa 1988. gadā, otrā – 1999.gadā. Pagājis kārtējais desmitgadu cikls, kopš iepriekšējās filmas par Šķērsielu uzņemšanas. Tāpat kā pirmās divas arī jaunā kinolente tiks filmēta Latvijai un arī Eiropai nozīmīgā vēstures pagrieziena punktā.   1988.gadā 800 metrus garajā Rīgas nomales ieliņā vienkāršo ļaužu dzīvē atspoguļojās visas ar PSRS sabrukumu un aukstā kara beigām saistītās pārmaiņas, pēc desmit gadiem Šķērsielā (tāds ir ielas oficiālais nosaukums) varēja vērot, kā tās iedzīvotāju savstarpējās attiecības ietekmē privātīpašuma atjaunošana un brīvā tirgus veidošanās.

Tagad pasaules ekonomiskā un psiholoģiskā krīze plosa arī mazo Šķērsielu. Šobrīd būtu svarīgi dokumentēt konkrētu cilvēku likteņus dižķibeles laikā. Ne tikai fiksēt bēdīgu rezultātu, kā to dara vairums masu mediju, bet iedziļināties pārmaiņu norisēs kaut vai gada laikā, parādīt ne tikai slīgšanu nabadzībā, bet arī to, kā pārmaiņas ietekmē ļaužu savstarpējās attiecības. Kas tagad notiek pēc individuālisma, norobežošanās un nevienlīdzības uzplaukuma deviņdesmitajos gados (ko mēs redzējām filmā „Jaunie laiki Šķērsielā”)? Vai kopēja nelaime vēl vairāk atsvešina ļaudis, vai, varbūt- tuvina? Ņemot vērā, ka dažu kaimiņu starpā agrāk bijuši asi konflikti, būtu naivi cerēt, ka tie šodien izzudīs. Drīzāk – tie iegūs jaunu saturu, vai arī piemirsīsies un aizies otrā plānā. Viens otrs jau tagad ļaunā priekā noraugās, kā bankrotē bijušie Šķērsielas bagātnieki. Toties citi, šķiet, patiesi aizmirsīs sīkās ķildas, lai kopīgi izdzīvotu.

Vairums iepriekšējās filmas varoņu joprojām ir dzīvi, un mēs varam sekot viņu likteņgaitām. Protams, ir arī jaunpienācēji.

Ir tādi ielas iedzīvotāji, kas pārgājuši uz naturālo saimniecību. Daži kaimiņi pat sākuši tiešo produktu maiņu kā kara laikā – tu man tomātus no savas siltumnīciņas, es tev- olas, ko sadējušas paša vistas.

Tā kā zagļi aizvien biežāk apciemo mājas un dārzus, tad kaimiņi vienojušies: kamēr viens kaut kur aizgājis, otrs pāri žogam pieskata viņa māju. Iznāk drošāk un lētāk par signalizāciju. Aizbaidīti jau vairāki garnadži.

Ir šķērsielnieki, kas, sašutumā par valsts pārvaldītāju izdarībām, meklē iespēju ietekmēt notikumu gaitu un stājas partijās, pārsvarā gan – radikālas. Drīz vien viņi viļas – gan savos partijas biedros, kuri par amatiem vien domājot, gan pašas partijas iespējās kaut ko mainīt.

Šķērsielas iedzīvotāji ir gana atraktīvi, ar savdabīgiem un spilgtiem raksturiem, bet sabiedrības krīzes konkrētās izpausmes Šķērsielā ir pietiekami oriģinālas, dažkārt pat negaidītas, lai taptu par pamatu interesantai dokumentālai filmai, sarežģītā un dramatiskā laika neatkārtojamai liecībai.

Pēc dramaturģiskās uzbūves un stilistikas jaunā, triloģijas trešā, filma sasauktos ar „Šķērsielu” un „Jaunajiem laikiem Šķērsielā”.

Protams, skatītājiem vispirms gribēsies redzēt, kas notiek iepriekšējo filmu varoņu dzīvē. Tādēļ bez šaubām sekosim leģendārā kapakmeņu tirgotāja Alda gaitām, pēc mātes nāves vientuļajam Toļikam un citiem...

Kinostāstā dramatiskais mīsies ar komisko, jo tas izriet no varoņu savdabīgajiem raksturiem, un tādejādi ietekmēs teksta intonācijas.

Uzņemot filmu „Kapitālisms Šķērsielā”, noslēgtos triloģija, kuru bez pārspīlējuma varētu uzskatīt par unikālu tautas kinoromānu, kas aptvertu gandrīz ceturtdaļu gadsimta tautas un atsevišķu varoņu dzīvē, pie tam laikmetu griežos, kas bijuši nozīmīgi visai Eiropai.

Filma tapa ar:

atbalstu

www.latfilma.lv - sākumlapa
Filmu veidotāji
Organizācijas
Filmas
Jaunumi!

Šajā lapā publicētie materiāli ir autortiesību objekts.
Pilnīga vai daļēja to kopēšana vai pārpublicēšana ir pieļaujama tikai ar autoru rakstisku piekrišanu.
Informācijas sniedzējs:
ĢILDE. Informācijas sniedzējs atbild par tās saturu.
Dizains un lapas izkārtojums © Filmu studija Ģilde, 1998